Genel
Trend

Geçmişten Günümüze Moda İkonları ve Başarıları

Geçmişten Günümüze Moda İkonları ve Başarıları

Geçmiş dönemlerden başlayarak bugüne kadar modaya yön vermiş ve pek çok kişiyi etkilemiş olan moda ikonları, bu alanda faaliyet gösteren büyük çaplı firmalara ilham olmuştur. Her devrin moda ikonu olarak seçilen kişiler arasında kimisi ürettiği kıyafetlerle, kimisi de taşıdığı kıyafetlerle insanların takdirini kazanmayı başarmıştır.

Marilyn Monroe (1926-1962)

Dünya üzerinde birçok insanın güzellik kavramını addettiği Marilyn Monroe, 1950 ve 1960’lı yılların moda ikonu kişilerinden biridir. Gece elbiselerini o dönemlerde en iyi taşıyan film yıldızlarından biri olan Monroe, kırmızı rujundan ve saç stilinden dolayı dikkat çekmiştir. Geçmişte olduğu gibi bugüne gelindiğinde de stili ile ön plana çıkmayı başaran film yıldızı, hala birçok kişiye ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Kendi tarzını “Marilyn” tarzı olarak yansıtan ünlü oyuncunun o dönemlerdeki güzelliği ve oynadığı filmlerdeki başarıları dilden dile yayılmıştır.

Grace Kelly (1929-1982)

1980’li yıllara gelindiğinde moda algının kişilik değiştirdiği bir dönem olarak Balenciaga, Diro and Givenchy, Yves Saint Laurent gibi markaların kıyafetlerini taşıyan Grace Kelly, moda ikonu olmuştur. Hollywood’un o dönemki gözde oyuncular arasında yer alan Grace Kelly, tasarımcıların kıyafetlerini büyük bir zarafet ile taşımayı başarmıştır. Abartısız, kontrollü ve sade bir tarzın öncüsü olan oyuncu, hem moda alanında hem de oyunculuk alanında büyük bir başarı yakalayarak o dönemin gözdesi haline gelmiştir.

Audrey Hepburn (1929-1993)

1990’lu yıllara damgasını vuran Audrey Hepburn, bugün moda ikonu denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Yaşadığı dönemin zarafet kraliçesi seçilen Audrey, sade ve şık bir giyim tarzını benimsemiştir. Hubert de Givenchy ve Salvatore Ferragamo gibi ünlü markaların tasarım kıyafetlerini üstünde taşıyan Audrey, hayat hikayesi ile de bir çok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Moda ikonu denilince hala akla gelen ilk isim olması, bu alanda gerçekleştirdiği başarıları kanıtlar niteliktedir.

Madonna (1958)

Pop dünyasının yaşayan efsanelerinden bir tanesi olarak hala hayatta olan moda ikonlarından biridir. Büyük takıları, farklı sahne kostümleri ve saç tarzı ile günümüzde birçok kişiye ilham olan Madonna, 80’lı yılların pop müzik akımının öncüsü olarak kabul edilir. Hem müzik dünyasında hem de moda dünyasında bu zamana kadar büyük başarılara imza atmıştır. Rihanna ve Lady Gaga gibi günümüz sanatçılarının ilham kaynağı olan Madonna, hem moda hem de pop müzik ikonu olarak tanınır.

Beyonce (1981)

Şarkı yazma konusundaki yeteneği ve özgün tavrıyla adından sık sık söz ettiren Beyonce kendine özgü tarzıyla da bir moda ikonuna dönüşmüştür. Giydiği her kıyafetle kusursuz görünen Beyonce herkesin hayranlıkla izlediği şarkıcılardan biri. Tercih ettiği tasarımcılar Lanvin ve   Roberto Cavallidir. Hadise giydiği kıyafetler ve tarzıyla Beyonce’nin en büyük takipçilerinden biri olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu