Alışveriş

Ayakkabı Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ayakkabı Temizliği

 

Ayakkabılar birbirinden farklı çeşitlerle karşınıza çıkabilir. Her ayakkabının kendisine göre bakım ve temizliği vardır. Ayakkabıları giyerken istemeden de olsa ayakkabının kirlenmesine neden olunur. Bunun önüne geçebilmek içinde gerekli temizliklerin yapılması gerekir. Ayakkabılar temizlenirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanır;

  • Ayakkabının kumaşına göre bakım yapılmalıdır.
  • Ayakkabıya zarar verebilecek kimyasallar kullanılmamalıdır.
  • Makinede yıkanacak olan ayakkabılar için, doğru sıcaklık ayarı yapılmalıdır.

Bu konulara dikkat edilerek yapılan ayakkabı temizlikleri daha güzel olur. Aksi takdirde ayakkabılar uzun süre giyilemez ya da yapısı bozulabilir.

Ayakkabı Temizliği Neden Önemlidir?

İnsanlar günlük hayatları içerisinde çok fazla kişiyle karşılaşmak durumunda kalırlar. Buna sosyal hayat da dahildir. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunan kişilerin görünümüne daha çok dikkat etmesi gerekir. Dost başa düşman ayağa bakar sözü, ayakkabı temizliğini vurgulayan en önemli sözlerdendir. İnsanlar istemeden de olsa birbirlerinin ayakkabısına bakabilir. Pis ya da kirli ayakkabılar o kişi üzerinde kötü bir izlenim oluşmasına neden olabilir. Bunu engelleyebilmek için ayakkabı temizliklerini yapmaları gerekir. Ayakkabı temizliğine özen gösteren kişiler, diğerlerine nazaran daha fazla saygı görürler. Her insan karşısında temiz kişileri görmek ister.

Ayakkabı Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Ayakkabı temizliği yapılırken birçok malzemeden faydalanılabilir. Bu malzemeler sayesinde ayakkabıların temizliği sağlanabilir. Ayrıca bu malzemeler oldukça ekonomiktir. Ayakkabılarını temizleyecek olanlar, diş macunu, karbonat, vazelin ya da deterjanlardan faydalanabilir. Bu malzemeleri seçerken ayakkabı kumaşına göre karar verilmesi gerekir.

Ayakkabı Modellerine Göre Temizleme Çeşitleri Nelerdir?

 

Şık ve modern olmayı seven kadınların en vazgeçilmez modeli olan stilettolar zamanla çizilip eski bir görüntüye kavuşabilirler. Bu yüzden de oluşan bu görüntüyü engellemek ve stilettolarınızın ömrünü uzatmak için size iki önerimiz var. Öncelikle stilettolarınızı sabunlu suyla yıkayın. Ve sonrasında da kadife bir bezle iyice silin. Ayakkabılarınızın hem temizlendiğini hem de eski görüntüsüne kavuştuğunu göreceksiniz.

 

 

 

 

Süet ayakkabılarımız temizlenmesi en zor olan ayakkabılardandır. Ya da biz böyle düşünüyoruz. Şimdi sizinle süet ayakkabılarla ilgili küçük bir ipucu paylaşacağız. Eğer ayakkabınız açık renk bir süetse ayakkabınızın üstüne nişasta serpmenizi ve 1 saat bu şekilde beklemenizi öneririz. 1 saat sonra bu toz nişastayı ufak bir fırça yardımıyla ayakkabınızdan temizleyin. Eğer ayakkabınız kahverengi bir süetse aynı işlemi bu sefer de türk kahvesiyle uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ve evet en çok kullandığımız her kıyafetimizle kombinlediğimiz beyaz spor ayakkabılarımız… Beyaz spor ayakkabılarınızı temizlemenin pek çok yolu mevcut ve çoğunuz ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkıyorsunuz biliyoruz. Ancak bu ayakkabınıza ençok zararveren işlemlerden biridir. Bu yüzden de en kolay yolu eski bir diş fırçası ve diş macunu kullanmaktır. Diş macununu ayakkabının üzerine sıkın ve fırçalayın. Ayakkabınız ilk günkü gibi bembeyaz olacaktır.

Ayakkabının Temizliği Kullanımı Etkiler Mi?

Ayakkabıların uzun süre kullanılmasını sağlayan bir konu, temizliğidir. Temizliği rutin olarak yapılan ayakkabılar daha uzun süre giyilebilir. Ayakkabının kalitesi de temizliğini etkiler. Kötü yapıda bir ayakkabı tercihinin temizlik ya da bakımı zordur. Bununla uğraşmak yerine kaliteli birkaç tane ayakkabıya sahip olmak daha makuldür. Ayakkabıları kullanan kişiler temizlikleri kadar giyecekleri yere de iyi karar vermelidir. Çok severek alınan bir spor ayakkabıyı, top oynamak için tercih etmemek gerekir. Bu şekilde ayakkabıların uzun süre kullanımı sağlanabilir.

 

Ayakkabı Temizliği İçin Özel Temizlik Malzemeleri Gerekir Mi?

Bazı ayakkabıların temizliklerini yaparken farklı temizlik malzemeleri kullanmak gerekebilir. Ayakkabı satan bazı mağazalar alınan ayakkabı kumaşına uygun temizleyiciler önerebilir. Bu malzemeler ile temizlemek ayakkabı için önemlidir. Sıradan ayakkabılar için ise deterjan ya da diğer temizleyicilerden faydalanılabilir. Bez olan ayakkabıların deterjan ile temizlenmesi daha kolaydır. Sürekli ayakkabı temizliğiyle uğraşmak istemeyenler, daha rahat temizleyecekleri ayakkabılar tercih edebilir. Bu da onlara daha kolay temizleme imkanı sunar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu