Alışveriş

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ayakkabı Seçimi

Günlük hayatta bizleri olumlu ya da olumsuz etkileyen en önemli ürünlerden biri ayakkabılardır. Ayakkabıların konforu ve rahatlığı oldukça önemlidir. Yeni bir ayakkabı seçerken bazı hususlara dikkat etmekte fayda vardır. Peki bu hususlar nelerdir? Bir göz atalım.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Seçilen ayakkabının hangi ortamda kullanılacağına dikkat edilmelidir.
  • Ayakkabı numarası ayak ile uyumlu olmalıdır.
  • Ayakkabı üzerinde yırtık vb. hasarlar yer almamalıdır.
  • Ayakkabının tabanı kaymaya karşı dirençli olmalıdır.
  • Uzun süre kullanıma uygun ve kaliteli olmalıdır.
  • Ayakta terleme veya kokma yapmamalıdır.
  • Ayakkabılar göze hitap etmelidir.
  • Topuklu ayakkabı tercihlerinde topuk boyuna dikkat edilmelidir.

Bu gibi hususlara dikkat edildiği taktirde ayağınız için en konforlu ayakkabı modelini seçmiş olursunuz.

Ayak Numaranıza Uygun Seçimler Yapın

Ayakkabıların konforlu olması için ayak ile uyumlu olması gerekir. Ayakkabı seçmeden önce ayak numarasını bilmek gereklidir. Ayakkabı numarasına uygun kalıpta olan ayakkabı seçimleri yapmak gerekir. Aksi taktirde ayakkabı ayağa tam oturmaz. Bu yüzden rahat şekilde hareket etmek güçleşir. Ayakkabı numarasından daha küçük tercihler yapmak da ayakları sıkar. Ayakta su toplanması, ödem, terleme gibi olumsuzluklar görülür. Dar ayakkabılar aynı zamanda mantar gibi hastalıklara da neden olabiliyor. Hava almadığı için ve ayak rahat hareket edemediği için ayakkabı ne kadar kaliteli olursa olsun yanlış bir seçim yapılmış olacaktır. Bu yüzden dikkat etmekte fayda vardır.

Ayakkabının Fiziksel Görüntüsü Önemli

Ayakkabının kalitesi kadar nasıl göründüğü de oldukça önemli bir konudur. Ayakkabıya dıştan bakıldığında göze hoş gelmelidir. Renk uyumu, desenleri kişiyi kendine çekebilmelidir.  Kumaşında yırtık veya defo gibi olumsuzluklar yer almamalıdır. Yırtık ayakkabıların koruyuculuk oranı diğerlerine oranla daha düşüktür. Ayakkabılar kaliteli kumaşlardan ve suya karşı dayanıklılık gösteren kumaş türlerinden seçilmelidir. Bu sayede ayakkabının ömrü daha uzun olur. Maliyet açısında da kâr etmiş olursunuz.

Ayakkabıların Tabanına Dikkat

Ayakkabılar çeşit olarak zengin ürünlerdir. Ayakkabının tabanı güvenlik açısından çok önemlidir. Çünkü bazı ayakkabı tabanları büyük zararlara neden olabiliyor. Tabansız ayakkabı seçimleri yapmak sizleri olumsuz yönde etkiler. Nedeni ise tabansız seçilen ayakkabılar kaymalara karşı yeteri kadar güvenli değildir. Bu yüzden ayakkabı seçerken taban kısmında dişleri olan ve kaymaya karşı daha güvenli olan ayakkabılar seçilmelidir. Kaymaz tabanlar sizleri kış günlerinde de koruyarak daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Ortama Uygun Ayakkabı Seçmeye Dikkat Edin

Ayakkabıları giyilecek ortama uygun seçmek gerekir. Ortama uygun şekilde ayakkabı çeşidi seçmek yaşam kalitesini artırır. Örneğin daha spor bir tarzınız varsa veya sporda giymek için ayakkabı seçecekseniz tercihiniz spor ayakkabılardan yana olmalıdır. Yazın ise daha çok babet ayakkabılar veya sandaletler seçmeye özen gösterilmelidir. Nedeni ise yazın sıcaktan dolayı ayakların havasız kalmasıdır. Havasız kalan ayaklar terleme ve kokma yapar. Bu da bir ortamda utanç verici olabilmektedir. Düğünler için daha şık ve topuklu ayakkabılar seçmek gerekir. Kışın ise tercihler botlardan yana yapılmalıdır. Ortama uygun olmayan ayakkabı seçimleri estetik ve konfor bakımından da hiç hoş durmaz.

 Topuk Boyuna Dikkat

Kadınlar günlük hayatlarında topuklu ayakkabıları çok sık tercih eder. Fakat dikkat etmeleri gereken en önemli husus topuk boyunu uygun seçmeleridir. Yürümede zorlanan kişiler kalın topuk ve kısa boy ayakkabılar seçmelidir. Alışkın ve rahat yürüyen kişiler uzun topuklardan yana tercih yapabilir. Çok uzun boylu kişilerin uzun topuk tercih etmesi hoş bir görüntü oluşturmaz bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu